Vypínate pravidelne bojler pre šetrenie energie? Pre toto by ste to nemali robiť

30. 06. 2017 / Tomáš Melikant / 7757 / 4 Komentáre

Staré tradície alebo ušetrím za každú cenu

V minulosti, keď sa voda zohrievala tuhým palivom, bolo „vypínanie“ určite prospešné. Mnohí z nás si pamätajú staré bojlery, ale i chladničky a rúry na plyn. Pri týchto bojleroch bolo rovnako zvykom vypínať ich v čase nepoužívania. Do dnešnej doby sa zachovali zvyky, ako napríklad vypínanie svetla pri odchode z miestnosti. Mali by sme však udržovať vodu v bojleri stále teplú?

Za koľko voda vychladne?

Odchádzate na víkend preč? Pri odchode povypínate predlžovacie káble, vytiahnete zo zásuvky televízor a vypnete hlavný prívod vody. Pri poslednej kontrole vám možno napadne vypnúť aj bojler. Dnešné bojlery majú však pokročilé izolačné vlastnosti a aj počas 48 hodín voda úplne nevychladne (to závisí od mnohých faktorov). Keď sa vrátite domov a zapnete ho, vodu musí opäť vyhriať na požadovanú teplotu.

Keď necháte bojler bežať

Moderné bojlery Tatramat v sebe okrem iného skrývajú napríklad aj inteligentný program pre úsporu energie. Bojler tak udržujú v stálej teplote aj počas vašej neprítomnosti. Na udržanie tepla spotrebuje bojler menej energie, ako keď má celý obsah zohrievať od začiatku. Podobné je to aj s kúrením. Keď v zime idete do práce, nechajte radiátory zapnuté tak, aby udržovali stálu teplotu. Po návrate domov už len prikúrite o 2-3 stupne a nemusíte vykurovať celý dom od začiatku.

Kedy ho však vypnúť? 

Pri dlhších pobytoch mimo vášho príbytku je aj temperovaný ohrev vody zbytočný. Pri ceste na dovolenku alebo na Vianoce domov za rodičmi nastáva ten čas, kedy môžete bojler odstaviť od udržiavania vysokej teploty vody. Rozhodne však neodporúčame úplné vypnutie. Bojler je vybavený poistkou proti zamrznutiu a ochranou proti korózii. Prečítajte si aj ďalšie výhody, ktoré ponúka napríklad model EO 150 EL. Ohrev vody môže byť komfortný aj úsporný. Rozhodnutie je na vás.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 7757 / 4 Komentáre

Komentáre

Michal Vejo 27.01.2020 2020 15:26
Dobry den chcel by som sa opitat mam bojler tatramat a ohrievam vodu pecov pricom ventil na teplu vodu zapinam az pri urcitej teplote aby vodu cim skor zohrialo a studeny ventil mam stale pusteny a pri nahriati vody vypinam cerveny ventil pricom modry mam stale otvoreny a voda mi nie upne vychladne robim to spravne dakujem za info s pozdravom Michal Vejo
Reagovať na tento príspevok
Michal Kaľavský, servis, Tatramat 03.02.2020 2020 12:37
Dobrý deň pán Vejo, vedeli by ste upresniť typ zariadenia (názov, označenie) a spôsob nepriameho ohrevu vody v zásobníku (píšete, že ohrievate pecou) aký druh pece to je? S pozdravom, Michal Kaľavský
Reagovať na tento príspevok
Juraj 11.07.2018 2018 09:45
Dodávateľ elektrickej energie nám zmenil dobu 8-hodinovej nízkej tarify z 22:00-6:00 na 0:00-6:00 a tie zvyšné 2 hodiny pridal počas dňa 13:00-15:00. Je počas tých dvoch hodín výhodné ohrievač vypínať alebo nechať vodu dohriať. V pôvodnom rozložení nízkej tarify sme mali vždy dostatok teplej vody počas dňa. Ďakujem.
Reagovať na tento príspevok
Tomáš Melikant, marketing, Tatramat 19.07.2018 2018 14:38
Dobrý deň pán Juraj, nie je potrebné ho vypínať, v prípade potreby dohrevu sa ohrievač zapne. Samozrejme je nutné prihliadnuť na váš komfort. Ak je pre vás výhodnejšie ohrievač vypínať a budete mať dostatok teplej vody, kľudne môžete ohrievač aj vypnúť. S pozdravom, Tomáš Melikant
Reagovať na tento príspevok