Tipy pre starostlivosť o ohrievače vody

13. 12. 2017 / Tomáš Melikant / 4904 / 0 Komentárov
Kvalitné smaltovanie a ochranná anóda proti korózii sú u ohrievačov vody Tatramat samozrejmosťou. Ak však chcete, aby správne a dlho fungovali, treba im dopriať pozornosť i pravidelný servis. Nestojí to veľa času ani financií a takáto investícia sa vám vie niekoľkonásobne vrátiť.

Nebezpečenstvo číslo jeden je vodný kameň 

Slovensko je známe svojimi zásobami vody. Okrem skutočnosti, že je pitná takmer na celom našom území, vyznačuje sa bohatým obsahom minerálov. Tvrdá voda, ako sa jej odborne hovorí, má za následok zvýšený výskyt vodného kameňa. Je to usádzanie minerálov, prevažne uhličitanu vápenatého, na steny nádob alebo potrubí, ktorými je vedená voda.
 
Pri boji za funkčné ohrievače vody sa teda práve vodný kameň stal nepriateľom číslo jeden. Ohrozuje nielen samotné zariadenie, ale i rozvody a armatúry.

Čisté armatúry nie sú len otázkou estetiky

Málokto si uvedomuje, že udržiavať armatúry v čistote nie je len otázka estetiky, ale aj ich funkčnosti. Základom je pravidelná kontrola miesta výpustu vody. Nežiadúci vodný kameň je treba odstraňovať pomocou čistiacich prostriedkov.

Udržiavať čisté – ale s rozumom

Na Slovensku sa nachádzajú oblasti so zvýšenou aj zníženou tvrdosťou vody. Najmä v tých druhých sa vodný kameň usádza, či chceme alebo nie, aj vo vnútri zásobníka ohrievača vody. Ak je povlak hrubý, ohrievacie teleso sa musí viac namáhať. Preťažovanie vedie k jeho rýchlejšiemu opotrebeniu i zvýšenej spotrebe energie. 

 
Čo sa týka vonkajšieho čistenia, rozhodne neodporúčame čistenie abrazívnymi látkami či rozpúšťadlami. Tie chemicky alebo mechanicky narúšajú povrch materiálov. Ohrozujú aj ochranný smaltovaný náter.
 
Radi vám zabezpečíme pravidelný servis a kontrolu niektorým z našich servisných pracovníkov. Ten vám všetko skontroluje aj z hľadiska elektrickej bezpečnosti.

Kontrola ochrannej anódy

Ochranná anóda je súčasťou všetkých zariadení vyrábaných našou spoločnosťou Tatramat. Je to základný a veľmi účinný spôsob ochrany pred koróziou. Nezabúdajte však, že aj ona si vyžaduje pravidelnú kontrolu a prípadnú výmenu. Preto jej doprajte minimálne raz za dva roky odbornú starostlivosť.

Poistný ventil musí ostať funkčný

Veľmi dôležitá súčasť ohrievačov vody je poistný ventil. Je potrebné minimálne raz do mesiaca pootočiť jeho hlavičkou. Predídete tak jeho zadretiu, ktoré spôsobujú vápenaté usadeniny. Takáto kontrola je nutná aj pri každodennom využívaní.

Aby všetko správne fungovalo

Aby ste predišli väčším servisným zásahom či predčasnej výmene ohrievača vody, nezabúdajte ho udržiavať v čistote. Rovnako dôležitá je aj údržba armatúr, anódy i poistného ventilu. Pri väčších zásahoch či čistení, nezabudnite vyhľadať odbornú pomoc. Ak budete dodržiavať týchto pár zásad, úspech je zaručený. Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 4904 / 0 Komentárov

Komentáre