Tipy na správne nastavenie bojlera podľa počtu členov v domácnosti

11. 06. 2019 / Tomáš Melikant / 6701 / 0 Komentárov

Ako nastaviť bojler podľa počtu členov domácnosti? Tento problém trápi každého, kto nežije sám. Ako ho nastaviť tak, aby ohrieval dostatočné množstvo vody v správnom čase, no zároveň neplytval energiou, ktorá je stále drahšia? Pripravili sme pre vás stručný prehľad toho, na čo sa treba zamerať.

Zohriatie potrebného množstva vody v ohrievači tak, aby bol dostatok pre každého člena domácnosti, nie je jednoduché. Začnite tým, že v bojleri budete mať správnu teplotu vody. Aké je optimum? To záleží od ročného obdobia.

Kľúčová je vhodná teplota

Optimálna teplota vody v bojleri by sa mala pohybovať okolo 60 stupňov. Záleží to však aj od spomínaného ročného obdobia. V letných mesiacoch vám bude určite stačiť teplota od 50 do 55 stupňov Celzia.
 
Neodporúčame vám nastavovať teplotu v bojleri vyššiu ako 65 stupňov,  keďže vtedy sa z vody vynášajú soli a zanášajú ohrievacie plochy. Vzniká vodný kameň a môže tiež dôjsť k obareniu horúcou vodou. Aby ste zefektivnili využitie teplej vody v bojleri, umiestnite ho čo najbližšie k odbernému miestu. Teda k vani, sprche či umývadlu. Tým minimalizujete výrazné straty na teplote.
 
TIP: Prečítajte si, ako zefektívniť ohrev vody v domácnosti správnym umiestnením bojlera.


Ako si vybrať bojler podľa členov domácnosti?

Na to, aby ste zistili, aký ohrievač vody do domácnosti si zaobstarať, potrebujete kalkulačku. Objem bojlera treba vypočítať na základe niekoľkých faktorov, ktoré rozhodnú o jeho veľkosti.
 
Aby ste mohli s výpočtom začať, zistite, aká je vaša priemerná denná spotreba vody v litroch. Zvyčajne sa pohybuje v množstve 100 litrov vody na osobu na deň. V tomto čísle je započítaná:
  • osobná hygiena, ako je sprcha či kúpanie – 45 l/deň na osobu,
  • splachovanie toalety – 25 l/deň na osobu,
  • pranie a upratovanie, umývanie zeme – 15 l/deň na osobu,
  • varenie, voda na čaj – 9 l/deň na osobu,
  • umývanie rúk a zubov –  4 l/deň na osobu,
  • pitie vody z vodovodu – 2 l/deň na osobu. 
Ak v domácnosti spolu žijete traja, vaša konečná priemerná denná spotreba vody je 300 litrov. Toto číslo je iba orientačné, keďže malé deti majú menšiu dennú spotrebu vody ako dospelý človek.
 
Priemerná denná spotreba celej domácnosti je teda približne 300 litrov vody. Toto číslo vydeľte dvomi a dostanete ideálny objem bojlera, ktorý vám bude stačiť. V tomto prípade to je 150 litrov, čo je minimálny objem, ktorý budete potrebovať pre pohodlné fungovanie.

Ako nastaviť bojler na efektívny ohrev vody?

Hoci je veľkosť bojlera dôležitá, ešte podstatnejšie je jeho efektívne nastavenie, aby ste mali teplú vodu k dispozícii vtedy, keď ju práve potrebujete. Správny ohrievač vody udržuje vodu primerane teplú počas celého dňa, no vaša spotreba sa môže líšiť na základe mnohých faktorov.

Podľa štatistík majú domácnosti najväčšiu spotrebu vody počas týždňa, práve vo večerných hodinách. Najmenšia je okolo obeda. 

Šetrite s ECO Dynamic

Výhodné je napríklad použitie ohrievačov komfortného radu EO a EL, ktoré vďaka Smart elektronike umožnia nastavenie úsporného režimu ECO Dynamic. Ten počas jedného týždňa vyhodnocuje množstvo a čas odberu teplej vody. V nasledujúcom týždni vám dá v čase odberu k dispozícii potrebné množstvo zmiešanej vody.
 
Prístroj sleduje váš odber a tomu automaticky prispôsobí aj čas ohrevu. Tento šetriaci režim je optimálnym riešením v prípade, ak počas týždňa potrebujete teplú vodu vždy v rovnakom čase. V prípade, že sa vaša doba odberu zmení, v nasledujúcom týždni vám bude voda k dispozícii v zmenenom čase. Prácu s vodou a jej ohrevom takto výrazne zefektívnite, čo sa odrazí aj na vašom účte za energie.

Správne nastavený ohrievač vody v správnej veľkosti vám uľahčí večerné kúpanie a na staré známe „Počkaj, kým sa ti zohreje voda v bojleri,” môžete rýchlo zabudnúť. Vypočítajte si, aký veľký ohrievač vody potrebujete a nastavte ho tak, aby pracoval optimálne a budete mať v domácnosti o starosť menej.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 6701 / 0 Komentárov

Komentáre