Tepelné čerpadlá od Tatramatu - zaistite si dostatok teplej vody za každých okolností

30. 11. 2015 / Tomáš Melikant / 1944 / 0 Komentárov

Tepelné čerpadlo je ideálne pre zásobovanie väčšieho množstva odberných miest, kde sa denne používa veľa teplej vody. Poďte sa s nami pozrieť na ďalšie výhody, ktoré vám tepelné čerpadlo od Tatramatu môže ponúknuť.
 

Na akom princípe fungujú tepelné čerpadlá?

Prvé tepelné čerpadlá začali vznikať už v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Táto technológia nie je ani tak nová ako naozaj nadčasová. Tepelné čerpadlo ohrieva vodu výmenníkom tepla, v ktorom sa nachádza chladivo z chladiaceho okruhu tepelného čerpadla. Toto chladivo mení svoje skupenstvo a vďaka pridanej elektrickej energii ohrieva vodu.
 
Zdrojom energie pre tepelné čerpadlo je vonkajší vzduch.
 

Aký objem tepelného čerpadla potrebujete?

Pri výbere tepelného čerpadla pre ohrev teplej vody je dôležité zohľadniť počet osôb vo vašej domácnosti. V priemere sa ráta s tým, že jedna osoba minie na osprchovanie 30 – 50 l vody s teplotou 40 °C. Ďalším dôležitým faktorom je vzdialenosť od odberného miesta a či v domácnosti využívate vaňu. Tepelné čerpadlá sa však hodia pre domácnosti s vyššou spotrebou teplej vody. Ak si stále nie ste istí objemom vášho nového tepelného čerpadla, prečítajte si viac o tejto problematike na našom webe.
 

Vyššia cena tepelného čerpadla sa vám vráti

Nezľaknite sa vyššej ceny tepelného čerpadla v porovnaní s inými typmi ohrevu vody. Ročné náklady pri tepelnom čerpadle sú v porovnaní s plynovým kotlom až o polovicu nižšie, a v prípade elektrického ohrevu vody až štyri krát nižšie. Preto sa vám môže oplatiť investovať viac na začiatku a potom si bezstarostne užívať lacnejšiu teplú vodu.
 

Šetrite okrem peňazí aj prírodu

Tepelné čerpadlá majú ešte jednu výhodu, ktorá sa môže v budúcnosti vyplatiť. Je ňou environmentálna šetrnosť. Voda je ohrievaná pomocou obnoviteľnej energie z okolitého prostredia. Tepelné čerpadlo znásobí dodanú elektrickú energiu vyše trojnásobne a využije ju na ohrev vody. Keďže zdrojom energie pre tepelné čerpadlo nie je plyn ani uhlie, nedochádza k tvorbe škodlivých emisií. 
 

Vedeli ste, že prvé tepelné čerpadlo vyrobil Slovák?

Aurel Stodola, ktorý sa narodil v roku 1859 v Liptovskom Mikuláši, je dodnes známy ako prvý konštruktér tepelného čerpadla. Toto čerpadlo bolo postavené v roku 1928 a dodnes vykuruje radnicu vo švajčiarskej Ženeve.
 
To dokazuje, že Slováci boli vždy šikovní pri konštrukcii tepelných čerpadiel. Preto zvoľte aj vy overenú slovenskú kvalitu a prezrite si bližšie informácie o tepelnom čerpadle na prípravu teplej vody TEC TM z ponuky spoločnosti Tatramat, ktoré disponuje nielen prívlastkom vyrobené, ale i vyvinuté na Slovensku.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 1944 / 0 Komentárov