Tepelné čerpadlá. Ako to klape medzi vzduchom a vodou?

27. 10. 2017 / Tomáš Melikant / 46955 / 0 Komentárov


V dnešnej dobe veľa firiem tituluje svoje výrobky slovami ako ekologický, environmentálne priateľský a energeticky šetrný. Čo sa týka ohrevu vody, tu sa mnohokrát oháňa týmito spojeniami, pretože akékoľvek zníženie energií priamo súvisí s našimi peňaženkami.

Solárny ohrev, elektrický bojler alebo tepelné čerpadlo? Andrea Verešová vám prezradí, ako veľmi sa líšia dnešné bojlery od tých, ktoré mali naše babičky.


Solárny ohrev dáva najviac, keď to potrebujete najmenej

Solárna energia je momentálne v móde. Je pravda, že pomáha ohrievať vodu lacnejšie a ekologickejšie. Treba však pamätať na počiatočné náklady. Inštalácia solárnych panelov na dom nie je lacný špás.

Silu slnka zatiaľ ešte nevieme úplne skrotiť. Najviac teplej vody máme práve v letných mesiacoch. Vtedy ju, logicky, potrebujeme najmenej.

čerpadlo stodola

Tepelné čerpadlá nepoužívajú hrubú silu

Klasické ohrievače, plynové a elektrické, splnia sen po horúcom kúpeli doslova hrubou silou. Tepelné čerpadlo využíva oveľa sofistikovanejší spôsob.

Prvé tepelné čerpadlo zostrojil Aurel Stodola, rodák z Liptovského Mikuláša. Jeho výpočty a aplikácie v oblasti termodynamiky viedli až ku zostaveniu prvého fungujúceho stroja, ktorý bol schopný čerpať vodu a meniť ju na teplo.

Jeho tepelné čerpadlo funguje dodnes. Vykuruje radnicu v Ženeve.  

Keď zapojíme dokopy výparník, kompresor, kondenzátor a trysku, dostaneme super systém, ktorý nám pomáha ohrievať vodu ešte efektívnejšie. V obehu zariadenia koluje chladivo. To pomáha doručovať v kondenzátore (ako výmenníku tepla) energiu na ohrev teplej vody.

Znie to síce komplikovane, ale ide o jednoduchú chémiu medzi vzduchom a vodou. V tepelných čerpadlách TEC TM funguje výborne. Ako povedala vo videu Andrea Verešová: „Klape im to.“

Zázraky iba zo vzduchu

Keďže zdroj energie je vzduch,čerpadlá teplo do vzduchu nevypúšťajú, práve naopak, oni ho z neho získavajú.

Čerešničkou na torte je, že vďaka tomuto princípu sa znižuje vlhkosť vo vašej domácnosti. Tepelné čerpadlo TEC TM  jednoducho spája vzduch a vodu tak, aby ste z toho vyťažili maximum.

Už viete, ako naplniť svoju vaňu teplou vodou ešte efektívnejšie vďaka silnej chémii medzi vodou a vzduchom. Ak sa chcete dozvedieť ešte viac, pozrite si našu kompletnú ponuku tepelných čerpadiel.
 Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 46955 / 0 Komentárov

Komentáre