Spôsoby, ako umiestnením bojlera zefektívnite ohrev vody

01. 02. 2018 / Tomáš Melikant / 9136 / 5 Komentárov
 
Efektívne umiestnenie bojlera, teda po správnosti zásobníkového ohrievača vody, netreba podceňovať. Keď zvolíte správne miesto a typ zariadenia, môžete výrazne ušetriť.

Týka sa to nielen vlastnej peňaženky, ale aj konkrétneho zariadenia. Predídete tak nadmernému opotrebeniu. 

Centrálne alebo decentrálne zásobovanie – ktoré je pre vás to správne?

O centrálnom zásobovaní teplou vodou je reč vtedy, keď nehnuteľnosť zásobuje jeden bojler z jedného miesta. Napríklad, ak zariadenie nainštalujete do pivnice rodinného domu, odkiaľ sa teplá voda distribuuje do kúpeľní či kuchyne, nezaberá zbytočne veľa miesta. Treba tu však rátať s tepelnými stratami potrubia. Čas distribúcie vody môže byť tiež dlhší.
 
Na druhej strane stojí decentrálne zásobovanie. V tomto prípade má každá kúpeľňa svoj vlastný bojler. Ideálne, každé odberné miesto vlastný ohrievač vody. Takéto riešenie je však priestorovo náročnejšie.

Bonusom je ľahší servis i fakt, že teplú vodu máte takmer okamžite po otočení kohútikom. Tepelné straty sú taktiež na minime.

Vertikálny alebo horizontálny bojler?

Výber tvaru zariadenia je dôležitý. Pre vertikálne ohrievače platí, že plocha úniku tepla je menšia. Vďaka tomu sú tepelné straty nižšie. Môžeme ich považovať za efektívnejšie riešenie ako horizontálne bojlery.

Sú však priestorovo náročnejšie, a preto ich nie je možné využiť pri každom riešení.
 
Horizontálne ohrievače sú priestorovo menej náročné. Šikovne sa skryjú všade tam, kam sa vertikálne nezmestia. Tie od STIEBEL ELTRON, ktoré v minulosti patrili k značke Tatramat, spĺňajú prísne normy týkajúce sa spotreby elektrickej energie.

Pozor na kúpeľňové zóny

Pri inštalácii bojlera je potrebné zohľadniť kúpeľňové zóny. Sú to priestory s rôznymi stupňami ochrany a bezpečnosti. Hovoria o možnosti inštalácie zariadenia. Označujú sa číselne, pričom do oblasti 0 sa prísne zakazujú inštalovať akékoľvek zariadenia.

Zvyšné zóny (až do číslice 3) podliehajú rôznym stupňom ochrany.

Umiestnite ho v blízkosti odberného miesta

Ak by sme to mali povedať čo najjednoduchšie, čím je bojler bližšie k odbernému miestu, tým je jeho umiestnenie efektívnejšie. Odborníci zistili, že už pri umiestnení zariadenia vo vzdialenosti dva a viac metrov od odberného miesta dochádza k veľkým stratám energie. Pri väčších vzdialenostiach je vhodné inštalovať menšie ohrievače.

Dôležité je i tepelne izolovať potrubné systémy. Získate tak komfort i úsporu.

Nie je hanba sa pýtať

Pri navrhovaní riešenia je vždy na mieste potvrdiť si všetky relevantné informácie. Sme pripravení odpovedať na všetky vaše otázky a prísť s nápadmi, ktoré sú ušité na mieru vašim požiadavkám.

Neváhajte preto kontaktovať našich zamestnancov technickej podpory.

TIP: Prečítajte si článok o tom, ako šetriť vodou a jej recyklácii v domácnosti.

 


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 9136 / 5 Komentárov

Komentáre

Miroslav Palencar 29.08.2020 2020 10:08
Mám otázočku. Chcel by som v bite bojler ktorý mi dokáže v zime aj vykurovať dá sa to neako vyriešiť nejakým obojživelníkom.
Reagovať na tento príspevok
Michal Kaľavský, servis, Tatramat 04.09.2020 2020 14:55
Dobrý deň, zásobníkové ohrievače sú určené výlučne na prípravu TUV. Tzv. obojživelníky môžu využiť na ohrev vody aj vykurovaciu vodu (ich súčasťou je tepelný výmenník). S pozdravom, Michal Kaľavský
Reagovať na tento príspevok
alena šarkoziova 24.07.2019 2019 21:09
dobry vecer kupily sme bojler tatramat chcela by som sa opitat ako dlho sa napustava voda do bojlera a ako zistime ci je uz plny dakujem
Reagovať na tento príspevok
Ladislav Macek 17.12.2018 2018 08:16
Môže stojaci bojler namontovať ležato? Ďakujem
Reagovať na tento príspevok
Sylvia Rusnáková 10.08.2018 2018 09:01
Dobrý deň, potrbovala by som jednu radu. Pretábame kúpelňu a neviem, či z bezpečnostneho hladiska môžem dať práčku pod bojler alebo tam nemôže byť. Ďakujem Rusnáková, KK
Reagovať na tento príspevok