Solárne termické články. Prečo sa používajú na ohrev vody?

13. 02. 2018 / Tomáš Melikant / 5596 / 5 Komentárov
Hoci v našich geografických podmienkach je využitie solárnych panelov ešte v plienkach, v krajinách ako Izrael, Cyprus a Grécko až 30 – 40 % domácností využíva práve slnečné lúče ako zdroj ohrevu vody.
 
Solárne články sa delia na dve základné skupiny:
  • fotovoltaické – používajú sa, keď potrebujete elektrickú energiu,
  • termické – stretnete sa s nimi všade tam, kde sa generuje teplo.

Fotovoltaické články

Keby ste hľadali skrátenú verziu fungovania fotovoltaických článkov, znela by asi takto:

Slnečné lúče sú tvorené z fotónov. Panely sa vyrábajú zo špeciálnych materiálov, ktoré sú schopné fotóny zbierať a konvertovať ich na elektrinu.

Keďže však nič na svete nie je jednoduché, je za ich fungovaním veľa poznatkov, či už o materiáloch, alebo princípoch premeny fotónov na elektróny a až následne na elektrickú energiu.

Momentálna účinnosť (teda pomer toho, koľko % energie vedia zužitkovať) komerčných panelov tohto typu dosahuje iba 29 %. Nájdete ich všade tam, kde sa hovorí o výrobe elektriny zo Slnka. Ich uplatnenie je teda pri dodávaní energie priamo do siete.

Termálne solárne články

Občas sa nazývajú aj koncentračné, pretože sú schopné sústrediť slnečné lúče na malú plochu. Kumuláciou energie vzniká veľké teplo, ktoré sa následne ďalej využíva na ohrev.

Opäť sa tu rozlišujú dva najzákladnejšie druhy:
  • ploché,
  • trubicové (vákuové) kolektory.

Ploché kolektory

Do hliníkového plechu je zalisovaný rúrkový meander. Na povrch plechu je nanesená špeciálna vrstva, ktorá je schopná selektovať a absorbovať slnečné žiarenie. To je následne menené na teplo.

V rúrkach prúdi kvapalina, ktorá slúži ako ohrevné médium. Je schopná pohltiť teplo premenené zo slnečných lúčov.

Trubicové kolektory

Využívajú, podobne ako ploché kolektory, vrstvu absorbčného materiálu. Tá je však aplikovaná v sklenenej trubici s rúrkou, ktorá je zvyčajne vyrobená z medi. Medená rúrka je naplnená kvapalinou s nízkou teplotou varu.

Pôsobením tepla sa kvapalina mení na paru, ktorá vo vrchnej časti rúrky späť kondenzuje na kvapalné skupenstvo. Týmto spôsobom sa prenáša teplo až do zberného systému. Systém je tvorený viacerými zakončeniami rúrok, kde dochádza k odovzdávaniu energie.
 
Výhodou trubicových typov kolektorov je, že sú evakuované. Vákuum teda minimalizuje tepelné straty.

Na druhej strane sú však ploché kolektory, vďaka menším nákladom na výrobnú technológiu, lacnejšie. Taktiež si vedia lepšie poradiť so snehovou vrstvou. Majú vyššiu hmotnosť. Teda sú odolnejšie voči vetru.  

Cesta zo Slnka až do vašej vane

Práve termálne solárne články sa aplikujú najčastejšie pri ohreve vody. Ohriate kvapalné médium smeruje zo zberného systému kolektorov do výmenníka teplazásobníku vody s nepriamym ohrevom vodyObčas nie je ohrev vody prostredníctvom solárnej energie postačujúci. To platí najmä v zimných mesiacoch. Práve kvôli tomu sú ohrievače vody od Tatramatu trojvalentné. To znamená, že obsahujú 3 spôsoby napájania:
  • zo slnečného žiarenia,
  • z ústredného kúrenia,
  • prostredníctvom elektrického zdroja. 
Ak rozmýšľate o ohreve vody pomocou slnečnej energie, ale bojíte sa, či bude spolupracovať váš solárny kolektor, prívodový systém a nepriamy ohrievač je najlepším riešením siahnuť po kompletných setoch. Ich kompaktnosť zaručuje výrobca. Môžete sa spoľahnúť, že teplo sa dostane zo Slnka až priamo do vašej vane.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 5596 / 5 Komentárov

Komentáre

Zoltán Psenàk 21.04.2018 2018 16:35
Prosím cenovú ponuku
Reagovať na tento príspevok
Tomáš Melikant, marketing, Tatramat 24.04.2018 2018 10:12
Dobrý deň pán Zoltán, pre vyhotovenie cenovej ponuky prosím kontaktujte naše obchodné oddelenie - t.č. +421 905 553 139. S pozdravom, Tomáš Melikant
Reagovať na tento príspevok
Zoltán Psenàk 21.04.2018 2018 16:35
Prosím cenovú ponuku
Reagovať na tento príspevok
Štefan Oprchal 20.04.2018 2018 20:41
Zdravim , chcem sa spýtať na cenovú ponuku na dom ktorý zrovna staviame , ďakujem , mob 0905287802
Reagovať na tento príspevok
Tomáš Melikant, marketing, Tatramat 24.04.2018 2018 10:13
Dobrý deň pán Štefan, ohľadom cenovej ponuky Vás bude kontaktovať náš obchodný zástupca. S pozdravom, Tomáš Melikant
Reagovať na tento príspevok