Solárne ohrievače vody: Prečo sa do nich oplatí investovať?

10. 09. 2019 / Tomáš Melikant / 2731 / 0 Komentárov

Solárne ohrievače vody sa na Slovensku stále netešia veľkej popularite. Spotrebiteľom sa zdá investícia do takéhoto spôsobu ohrevu nákladná. Nie vždy je to však tak. Ich vlastnosti totiž vedia využiť najmä domácnosti s väčším počtom členov a vysokou spotrebou teplej vody. Viete, kedy je návratnosť solárneho systému najkratšia?

Solárny ohrev predstavuje jeden z kľúčových spôsobov ochrany životného prostredia a využívania obnoviteľných zdrojov energie. Dnešné solárne panely sú dostatočne kvalitné a výkonné, aby dokázali efektívne využiť slnečnú energiu (ich účinnosť sa blíži k 80 %).

Kedy sa investícia do solárneho ohrevu oplatí?

 
Hoci je jednorazová investícia vyššia než pri iných spôsoboch ohrevu, existujú prípady, keď sa inštalácia solárneho systému oplatí. Zvážte ju najmä v prípade, ak máte väčšiu rodinu a veľkú spotrebu teplej vody nielen v zime, ale aj v lete. Solárny systém je ideálnou voľbou najmä pre ohrev vody v bazéne.
 
Jeho návratnosť je vyššia najmä v období jari a jesene, keď je teplota vzduchu nižšia a slnečných dní je stále dostatok. Po inštalácii celého systému vám totiž stačí, aby na váš dom svietilo slnko. A za to, na rozdiel od plynu alebo elektriny, neplatíte vôbec nič.
 
Profitovať zo solárneho ohrievača preto budete najmä vtedy, ak bývate v oblasti s veľkým počtom slnečných dní. Pomôcť vám môže solárna mapa, ktorá zobrazuje množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na územie Slovenska počas roka. Potešujúcou správou však je, že rozdiel v množstve slnečného žiarenia je pri ideálnych podmienkach maximálne 15 %.

Doplnkový spôsob ohrevu

Solárny ohrev je však iba doplnkovým spôsobom ohrevu vody v domácnosti. Potrebný je aj klasický kotol. Ten zabezpečí teplú vodu v dňoch, keď je slnečného svetla pomenej. To mnohých ľudí odrádza. Dva spôsoby ohrevu totiž považujú za stratu peňazí.
 
Nie vždy je to však pravda. Domácnosti s väčším počtom členov a vysokou spotrebou, majú počas slnečných dní minimálne náklady na ohrev teplej vody. Vtedy nepracuje ani kotol, čím sa predlžuje jeho životnosť a doba medzi servisnými prehliadkami.
 
V ideálnom prípade sa životnosť kotla môže predĺžiť až dvojnásobne. V dňoch, keď je svetla pomenej, kotol iba doohreje vodu na požadovanú teplotu a preto môže pracovať na nízky výkon.

Na čo si treba dať pozor?

Ak sa rozhodnete pre solárny ohrev, je potrebné zvoliť miestnosť s dostatočným priestorom (ak ste si nevybrali kompaktný prístroj). Solárny systém si totiž vyžaduje viac príslušenstva ako expanznú nádobu alebo odvzdušňovacie prvky.
 
Ak má vaša domácnosť viac členov, zvoľte ohrievač s veľkým zásobníkom teplej vody. Len tak budete mať istotu, že máte dostatok teplej vody pre každého. A to nielen ráno, ale aj večer. V prípade, že si nie ste istí, aký objem ohrievača je najvhodnejší pre vašu domácnosť, kvalitný predajca vám určite poradí.
 
V neposlednom rade investujte do kvalitného solárneho systému a výkonného, no úsporného ohrievača. V tomto prípade sa vôbec neoplatí šetriť.
 
Solárne ohrievače Tatramat  sú veľmi efektívne vďaka veľkým výmenníkom tepla (až do 63 kW). Obojstranné smaltovanie a nadštandardné vyhotovenie na druhej strane predlžuje ich životnosť.
 
Navyše poskytujú vysoký užívateľský komfort, jednoduché ovládanie a údržbu. V prípade, že nemáte vysokú spotrebu vody ani bazén, zvoľte radšej iné spôsoby ohrevu. Solárny ohrev vody totiž postupne nahrádzajú iné, úspornejšie a finančne výhodnejšie riešenia.
 

 


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2731 / 0 Komentárov

Komentáre