Slnečné kolektory: V ktorých krajinách sa využívajú najviac?

15. 12. 2016 / Tomáš Melikant / 2049 / 0 Komentárov

Využiteľnosť

Tá je skutočne všestranná. Veľké solárne elektrárne v južných krajinách s obrovským počtom slnečných dní vyrábajú energiu pre celé mestá. V našich geografických podmienkach sa solárne panely používajú najviac na južnom Slovensku, kde majú najväčší potenciál na výrobu energie pre ohrev vody a vykurovanie domácností.

Súkromný sektor prevláda

Najmä na južných svahoch pohorí si ľudia obľúbili slnečné kolektory. Montujú ich na strechy a na miesta, do ktorých sa Slnko opiera počas celého dňa. Za najideálnejšie sa považujú okresy južného Slovenska a svahy Vysokých aj Nízkych Tatier, kde majú kolektory vysoký výkon. Čím ďalej viac si môžeme všímať aj malé elektrárne o rozlohe niekoľkých stoviek metrov štvorcových na viacerých rovinatých miestach Slovenska.

A čo legislatíva?

Na Slovensku je slabá podpora pre malých nadšencov solárnej energie, no cena za solárne kolektory a ich montáž z roka na rok klesá. V dnešnej dobe sa už skutočne oplatí doslova zasypať strechu solárnymi panelmi a ušetriť tak stovky eur ročne za ohrev vody a kúrenie.

Spotreba

Na Slovensku sa v roku 2015 spotrebovalo 29,2 TWh elektrickej energie. Jeden TW (terawatt) je 1 000 000 000 kW (kilowatt). Jeden MW (megawatt) je 1 000 kW. Najväčšia solárna elektráreň v USA dokáže vyrobiť až 400 MW. To je približne rovnaká hodnota, akú vyrobí jeden blok v Jaslovských Bohuniciach. Top „výrobcami“ slnečnej energie vo svete sú Nemecko, Čína a Japonsko. Vo veľmi vysokej miere sa však využívajú najmä v Afrike.

Aj vy môžete začať využívať slnečnú energiu, napríklad pomocou solárneho setu Tatramat. Prispejte k ochrane planéty a ušetrite peniaze. To sa predsa oplatí.

 

Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2049 / 0 Komentárov

Komentáre