Príbeh Tatramatu: Ako sa smaltovaný riad premenil na tepelné čerpadlá?

06. 08. 2018 / Tomáš Melikant / 2456 / 0 Komentárov

Na začiatku 20. storočia pôsobil závod ešte pod menom C. A. Scholtza, odborníka, ktorý sa zaslúžil o rozkvet a budovanie spoločnosti. V tomto čase pozostávala firma z 8 oddelení.
 
Nachádzala sa tu napríklad:
  • dielňa na výrobu česákov,
  • dielňa na výrobu strojov a ich opravu,
  • dielňa na spracovávanie bielych a čiernych plechov,
  • lisovňa na výrobu oceľovoplechových riadov.
 
Keďže vtedy o elektrine mohli iba snívať, zariadenia boli poháňané veľkým vodným kolesom s pohonom 8 koní a parným strojom s výkonom 35 koní.
 
V roku 1903 zriadila firma vlastnú smaltovňu. O 5 rokov neskôr dosiahla dosiaľ najviac prosperujúce obdobie. To prerušila až 1. svetová vojna.

Slovenská kvalita na vojnovom fronte

Vo vtedajšom závode Scholtz Matejovce sa však vynašli. Rozšírili sortiment o výrobky, ako napr. kotlíky, poľné fľaše a poháre a vojenské prilby.

Raritou boli vojenské prilby, ktoré sa pod označením M17 dodávali pre rakúsko-uhorskú armádu. Mali jedinú veľkosť zvonku 66 cm. Môžete ich vidieť aj vo filmoch z 1. svetovej vojny.
 
Po skončení 1. svetovej vojny začal odbyt kolísať. Slovensko sa spojilo s Českom a trh sa otvoril. České výrobky teda zahltili aj našu krajinu. Bolo čoraz ťažšie zohnať plech ako surovinu, následkom čoho bola fabrika na pol roka zatvorená.
 
Situácii nepomohla ani svetová hospodárska kríza. Jej nástup v roku 1929 spôsobil, že výroba v Matejovciach klesla o 60 %. Na lepšie časy sa začalo svitať až medzi rokmi 1933 až 1937. V tomto období vzrástla zamestnanosť, počet pracujúcich robotníkov sa zvýšil až o 200 zamestnancov. Výroba taktiež vzrástla o viac ako ⅓. 

Kolísavé časy po vojne

Povojnové obdobie bolo pre závod kritické, rodina Scholtzová musela kvôli sťahovaniu Nemcov z nášho územia opustiť Matejovce. Fabrika bola v roku 1945 znárodnená a o rok neskôr premenovaná na Kovosmalt.
 
Výroba sa podľa faktov, ktoré sa zachovali, rozbehla až v roku 1948. Hrubá hodnota vyrobeného smaltovaného riadu sa odhaduje na 12 787 000 Kčs.
 
K menu Tatrasmalt sa firma prepracovala s postupným vývojom priemyslu. Tento názov sa zachoval veľa rokov.

Rozširovanie sortimentu

Nemenil sa iba názov, ale aj sortiment. V roku 1961 sa začali v Matejovciach vyrábať aj elektrické ohrievače vody. Tie sú súčasťou sortimentu dodnes.
 
Keď sa povie Tatramatka, skoro každému sa v mysli vynorí práčka. V roku 1969 sa podarilo vyexpedovať prvých 100 kusov. Cena jednej bola 6 200 Kčs. Keďže však išlo o úplnú novinku, bolo ťažké dostať Tatramatky na trh.
 
Prvá vážnejšia zákazka prišla z Tuzexu Praha na 150 kusov za rok. Ovocie priniesli aj veľtrhy. Po ich absolvovaní dostali Matejovčania zákazky až na 500 práčok mesačne.

Spojenie so svetovou značkouKeď Tatramat prešiel pod krídla nemeckej spoločnosti STIEBEL ELTRON, začali sa inovácie pohybovať smerom do budúcnosti. Okrem zväčšovania a modernizácie pracovných hál sa rozšíril aj vývoj. Jeho výsledkom bolo tepelné čerpadlo TEC 220 TM, ktoré v roku 2013 získalo ocenenie Strojársky výrobok roka od Zväzu strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2456 / 0 Komentárov

Komentáre