Ohrievače vody: ktorý si mám vybrať?

07. 04. 2015 / Tomáš Melikant / 2655 / 0 Komentárov
Rozmýšľate nad tým, ktorý ohrievač by sa hodil práve do vašej domácnosti? Pokiaľ neviete, aké máte možnosti, prezradíme vám, z akých produktov si môžete vyberať. Či už umývanie riadu, rúk alebo kúpanie, bez teplej vody si dnes život v domácnosti nevieme ani predstaviť. Ohrievač vody vám zabezpečuje komfort, preto je dôležité vybrať si ten správny.

Ohrievače vody sú vertikálne aj horizontálne. Vybrať si môžete beztlakový ohrievač, ktorý zabezpečí odber vody iba z jedného miesta alebo tlakový, ktorý zvládne odber vody z viacerých miest. Pri beztlakových ohrievačoch nemôžete zabudnúť na to, že pre ich správne použitie potrebujete špeciálnu zmiešavaciu batériu. V našich ohrievačoch vody je táto batéria súčasťou balenia. Pri tlakových sa dá použiť akákoľvek batéria. Podľa potreby si môžete zadovážiť aj malolitrážne ohrievače, ktoré využijete, ak sú vaše odbery vody nižšie a menej časté.
 

Elektrické ohrievače vody

V elektrických ohrievačoch sa voda ohrieva pomocou elektrického ohrievacieho telesa. Niektoré zariadenia disponujú elektronickou reguláciou, ktorá vám dokáže poskytnúť programy s užitočnými funkciami. Medzi ne patria napríklad protimrazová ochrana, rýchloohrev či obmedzenie maximálnej teploty. Výhodou je, že si môžete teplotu nastaviť podľa potreby. Tatramat používa celonerezové ohrievacie telesá ponorené priamo vo vode. Znižuje sa tým čas ohrevu, lebo voda je ohrievaná priamo, bez potreby ohriatia iných materiálov či vzduchu.
 

Kombinované ohrievače vody

Tento typ ohrievača vám ponúka viac možností. Ohrievacie teleso a výmenník tepla napojíte na rôzne zdroje tepla: na vodu ústredného kúrenia, kotol, tuhé palivo, krbovú vložku atď. V lete ohrievate vodu pomocou elektrickej energie a v zime ohrievate vodu pri kúrení. Kombinované ohrievače sú komfortné, majú krátku dobu ohrevu, poistku proti zamrznutiu vody či prehriatiu ohrievača. Pred kúpou si zistite, či musíte mať nainštalované čerpadlo ústredného kúrenia. Ohrievače vody tohto typu ponúkajú veľa možností a produktové portfólio uspokojí i najnáročnejších zákazníkov.
 

Ohrievače vody s nepriamym ohrevom

Ohrievač s nepriamym ohrevom zohrieva vodu výmenníkom umiestneným priamo v ohrievači. Výmenník sa napája na zdroje tepla, ako sú vykurovací systém, kotol na tuhé palivo či krbovú vložku. Musíte rátať s tým, že tento typ ohrievača bude fungovať iba v spolupráci s vykurovacím systémom. Existuje však možnosť do ohrievača dodatočne nainštalovať aj elektrické ohrievacie teleso. Ohrievač zvládne aj väčšie odbery teplej vody a dokážete ho napojiť na niekoľko odberných miest.
 

Solárne ohrievače vody

Pri solárnych ohrievačoch je voda ohrievaná nemrznúcim médiom obiehajúcim medzi solárnym kolektorom a výmenníkom. V kolektore sa zohreje a vo výmenníku v ohrievači vody predá teplo vode v zásobníku. Solárne ohrievače majú vysoký výkon a poradia si s domácnosťou, kde je potrebný väčší ohrev vody na viacerých miestach.

Ohrievače majú výmenník tepla napojený na solárny systém, ale aj na elektrické ohrievacie teleso určené na dohrev. Iba u nás je toto teleso súčasťou ohrievača vody a netreba ho dokupovať. Môžete si zadovážiť aj model s ďalším výmenníkom tepla, ktorý vám umožní pripojenie na vykurovací systém. V tomto prípade si vyberáte, ako dohrievate vodu, keď slniečko nestíha. Buď elektrinou, alebo plynovým kotlom, krbovou vložkou, atď...
 

Tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody

V tepelnom čerpadle sa nachádza chladiaci okruh, v ktorom prúdi chladivo z čerpadlovej jednotky do výmenníka. Chladivo mení svoje skupenstvo a v spolupráci s elektrickou energiou dokáže dostatočne ohriať vodu podľa vašich potrieb. Úžasné je, že pomocou tejto technológie ohrejete vodu s vyšším výkonom, ako je spotreba elektrickej energie. Tepelné čerpadlá našej značky sa pýšia najvyššími výkonovými číslami. Výkon, ktorým je voda ohrievaná, je viac ako tri-krát vyšší ako je spotreba elektrickej energie. Je to inovatívne a aktuálne najúspornejšie riešenie pre vašu domácnosť.
 

Plynové ohrievače vody

Pokiaľ máte doma zavedený plyn, môžete uvažovať nad plynovým ohrievačom vody. Ako aj iné ohrievače vody, aj tieto zvládnu väčší odber vody a na viacerých miestach súčasne. Plynové ohrievače vody našej značky sa vyznačujú vysokou bezpečnosťou. Majú zabudované všetky potrebné bezpečnostné systémy, ako termoelektrickú kontrolu plameňa, kontrolu spalín na regulátore ťahu, piezozapaľovač, atmosférický horák s predmiešaním a pod.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2655 / 0 Komentárov

Komentáre