Ohrievač vody vs. centrálne zásobovanie teplou vodou

08. 03. 2016 / Tomáš Melikant / 1789 / 0 Komentárov

Je pre vás výhodnejší prístup k teplej vode prostredníctvom centrálneho zásobovania alebo lokálny ohrev vody pomocou ohrievača?
 

Čo je centrálne zásobovanie teplou vodou alebo CZT?

Slovenský zväz výrobcov tepla definuje tento spôsob ohrevu vody ako: „systém prepojenia jedného alebo viacerých zariadení na výrobu tepla s verejným rozvodom tepla.“
 
Tento ohrev vody môže byť zabezpečený výhrevným kotlom, centrálnym kotlom alebo teplárňou. V podstate sa voda pre viacero domácností ohrieva na jednom mieste, z ktorého sa potom privádza priamo do kohútikov spotrebiteľov.
 

Pozitíva a negatíva centrálneho zásobovania teplou vodou

Hlavnou nevýhodou CZT je, že sa pri tomto ohreve zdroj tepla nevypína. Ohrieva sa nonstop, takže sa mnohokrát plytvá energiou.
 
Ďalším negatívom je, že ako užívateľ CZT nepoznáte presne náklady za vykurovanie vášho domu či bytu. V záverečnom výkaze sa rozpočítavajú celkové náklady za obytnú jednotku medzi jej obyvateľov. Tieto informácie môžu byť často zložité a nejasné.
 
Keďže centrálne zásobovanie teplou vodou väčšinou využíva fosílne palivá alebo ich kombináciu s elektrickou energiou, môžeme tiež hovoriť o negatíve v zmysle ochrany životného prostredia.
 
Pozitívami je mimoriadne spoľahlivé dodávanie teplej vody a pomerne nízka cena, keďže CZT odoberá veľké množstvo plynu za nižšie tarify.
 

Hodí sa vám ohrievač vody?

CZT využívajú väčšinou obyvatelia bytov. Ľudia, ktorí bývajú v rodinných domov väčšinou volia vlastný ohrievač vody, pretože im ponúka rôzne výhody.
 
Majú možnosť zvoliť ohrev vody, ktorý bude šetrný k životnému prostrediu v podobe elektrických alebo solárnych ohrievačov. V prípade solárnych ohrievačov sa prvotná investícia do solárnych kolektorov o pár rokov vráti, nízke náklady na ohrev vody však zostávajú. Aj elektrické ohrievače ponúkajú rôzne funkcie úspory elektrickej energie. Navyše pocítite menšie tepelné straty vďaka kratším rozvodom.
 
Najmodernejšou, najefektívnejšou a aktuálne najlacnejšou možnosťou sa aktuálne stali tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody. Tie si postupne razia cestu do domácností a sú čoraz častejšie využívané nielen v rodinných domoch, ale i v priemyselných objektoch. Poskytujú minimálne náklady na ohrev teplej vody bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 1789 / 0 Komentárov

Komentáre