Ohrev teplej vody: Ako znížim spotrebu v domácnosti?

18. 11. 2015 / Tomáš Melikant / 5967 / 0 Komentárov

Ohrievanie teplej vody nie je lacná záležitosť, preto pri kúpe ohrievača častokrát zvažujeme, ktorý je pre nás najvhodnejší. Pokiaľ rozmýšľate, ako by ste mohli ušetriť na ohreve vody, pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád.

Rozhoduje počet členov v domácnosti

V prvom rade pred kúpou ohrievača zvážte, aký veľký objem budete potrebovať do svojej domácnosti. Je jedno, či ide o elektrický, plynový ohrievač alebo tepelné čerpadlo, musíte sa zamyslieť nad tým, koľko ľudí ho bude v domácnosti využívať.

Priemerná spotreba vody za jeden deň je približne 40 l na jednu osobu. Rátame pritom s teplotou vody 40 °C, keďže na sprchovanie používame najčastejšie vodu s touto teplotou.
 
Keď si chcete vypočítať, aký objem ohrievača potrebujete, vynásobte najskôr počet osôb v domácnosti s priemernou dennou spotrebou vody v litroch. Dostanete tak približnú dennú spotrebu domácnosti.

Keďže však ide o spotrebu vody s teplotou 40 °C, ktorú získate zmiešaním teplej vody z ohrievača o teplote 60 °C so zimnou vodou v batérii, dennú spotrebu domácnosti následne vydeľte dvoma a dostanete potrebný objem ohrievača vody.

Pomôžu vám s tým tieto tabuľky:

spotreba teplej vody (l) nízka stredná vysoká
použitá sadzba elektrickej energie denná
24 hod
nočná
8 hod
denná
24 hod
nočná
8 hod
denná
24 hod
nočná
8 hod
počet osôb v domácnosti
vrátane detí
1 30 50 30 50 50 80
2 30 50 50 80 80 120
3 50 80 80 120 100 150
4 50 100 100 150 150 200
5 80 100 120 200 200 300
6 100 120 150 200 200 300
Pri väčšom počte osôb odporúčame obrátiť sa na projektanta.

spotreba vody na rôzne činnosti pre jednu osobu (l) 40 ºC 60 ºC
umývanie rúk 1,5 0,9
sprchovanie 30 18
kúpeľ 130 78
varenie 1,7 1
bežné upratovanie 3 1,8
 

Dávajte pozor na tepelné straty

Pri výbere ohrievača taktiež myslite na tepelné straty. Ohrievač musí udržať vodu teplú počas 24 hodín a na to potrebuje určitú energiu. Čím je veličina popisujúca túto energiu menšia, tým je ohrievač úspornejší, pretože nemusí vydať veľké množstvo energie na zohriatie vody. Tepelné straty sa merajú podľa EÚ noriem.
 
Záleží aj na materiáli, z ktorého je ohrievač vyrobený. Pokiaľ má materiál výborné izolačné vlastnosti, nemusíte sa báť žiadnych tepelných strát. Na izoláciu je najlepším riešením použiť tvrdú PU penu. Platí aj pravidlo – čím hrubšia izolácia, tým menej tepelných strát.
 
Porovnanie tepelných strát u elektrického ohrievača EOV (po novom model PSH Trend od spoločnosti STIEBEL ELTRON) a konkurenčných ohrievačov si môžete pozrieť tu.
 

Nové a moderné riešenia ohrevu teplej vody

Výhodou moderných ohrievačov je, že si môžete nastaviť teplotu vody podľa vlastnej potreby. Pre lepšiu úsporu nenastavujte vodu na príliš vysokú teplotu. Je vhodnejšie nechať zohriať väčšie množstvo vody, napríklad na 50 °C, ako menej vody na 80 °C. 

Pokiaľ by bola voda zohriata na príliš vysokú teplotu, musela by sa riediť s veľkým množstvom studenej vody, a to by bola zbytočná strata energie. Dôležité je taktiež vedieť, že pri vode nad 62 °C sa tvorí vodný kameň. Najideálnejšie nastavenie teploty je na 60°C. Vtedy je dodaná energia využitá najviac.
 
Spoločnosť STIEBEL ELTRON vám ponúka inteligentný ohrievač, na ktorom si nastavíte nielen teplotu vody, ale môžete využiť aj samoučiaci mód. Ohrievač sa pri použití tejto funkcie naučí, kedy a koľko vody potrebujete a pripravuje vám ju presne na daný okamih.

Ak ste teda zvyknutí po obede umývať riad, voda sa vám v tomto čase zohreje na požadovanú teplotu. Takýmto eco režimom ohrievača dokážete ušetriť a znížiť náklady na ohrev vody o 10 až 15 %.
 
Ďalším problémom ohrevu môže byť dĺžka potrubia, cez ktorú voda prechádza k miestu jej odberu. Pokiaľ je potrubie príliš dlhé, môže sa voda ochladzovať. Aj tu ale existuje riešenie, ktoré takýto problém vyrieši.

Pomôže vám použitie malolitrážneho ohrievača vody, minimalizovanie vzdialenosti ohrievača od odberného miesta vody a dobre izolované potrubie.

Praktické rady na záver

Ak rozmýšľate, ako ešte môžete ušetriť, skúste tieto praktické rady:
  • počas umývania zubov vypínajte tečúcu vodu,
  • umývanie riadu nechajte na umývačku,
  • uprednostňujte sprchovanie pred kúpeľom vo vani,
  • ak pôjdete na dlhšiu dovolenku, nastavte nížší ohrev teplej vody,
  • nenechávajte kvapkať kohútiky alebo tiecť toaletu,
  • používajte pákové batérie (sú úspornejšie ako tie klasické), termostatické batérie (zmiešajú teplú a studenú vodu na požadovanú teplotu) a sprchovacie hlavice s nastaviteľným prietokom.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 5967 / 0 Komentárov

Komentáre