Bude vám v zime stačiť solárna energia na ohrev vody?

22. 11. 2017 / Tomáš Melikant / 4380 / 0 Komentárov

Doba, našťastie, praje rôznym ekologickým riešeniam, takým, ktoré sú šetrné nielen k prírode, ale aj k našim peňaženkám. Dôvodom prečo zvoliť solárny ohrievač sme sa už venovali minule.  Nuž, so zimou pribúda množstvo sychravých dní a my si tak radi doprajeme horúcu vaňu. Tu nastáva otázka, či je aj na toto obdobie správnym riešením solárny ohrev? Dá sa s ním zvládnuť zima?

Ukážte, kde stojí váš dom

O tom, či bude solárna energia dostačujúca, rozhoduje aj oblasť, kde bývate. Hoci je Slovensko malebné a jeho rozloha nie je gigantická, klimatické podmienky máme rôzne. V našej krajine platí, čím južnejšie, tým sa solárnym systémom viac darí. Na zahodenie nie sú ani úpätia Vysokých a Nízkych Tatier. S konkrétnym nastavením a požiadavkami vám radi pomôžu naši odborníci.

Zima prichádza

Veď to poznáte. V zime sú dni kratšie, slniečka stále menej. Energiu slnka vieme na Slovensku využívať 7 až 9 mesiacov v roku. Teda, v zimnom období solárnemu ohrievaču musíte trošku dopomôcť – či už pomocou elektriny, plynu, kotla na pevné palivo, alebo využitím tepla z krbovej vložky. Naše solárne ohrievače sú preto vybavené dodatočným výmenníkom tepla pre ústredné kúrenie s možnosťou inštalácie elektrického ohrievacieho telesa.

Sychravé dni. A čo solárny ohrev?

Okrem priameho slnečného žiarenia poznáme ešte rozptýlené - difúzne a odrazené. Difúzne vzniká rozptylom slnečného svetla na oblakoch, prípadne nečistotách v atmosfére (ako napríklad smog). O odrazenom hovoríme vtedy, ak je svetlo odrazené od zeme alebo od iných predmetov.

Našťastie, solárny systém pracuje so všetkými tromi druhmi žiarenia. Vďaka tomu nemusí byť pravda, že v deň, kedy je obloha zatiahnutá, ostanete bez teplej vody.

Keď udrú najväčšie mrazy

Teplonosná kvapalina, ktorá sa nachádza v kolektore má hranicu mrznutia - 30 °C.  V našich zemepisných podmienkach je toto obmedzenie v poriadku. Prím hrá aj fakt, že zariadenie je tmavé s absorpčnou vrstvou. Vďaka tomu, sa z neho námraza ľahko zošmykne. Povrch je hladký, v sklone minimálne 30 stupňov, teda i sneh sa na ňom ťažšie udrží. O zariadenie sa teda nemusíte báť.

Už viete, že:

  • solárne kolektory sú trvácne a zima na Slovensku im neuškodí,

  • kolektory sú mrazuvzdorné a vodeodolné,

  • sneh i námraza sa na kolektoroch dlho neudržia,

  • počas krátkych zimných dní potrebujú domôcť iným výhrevným telesom,

  • i počas zamračeného dňa môžete mať teplú vodu,

  • dôležitá je vždy aj poloha domu.
     Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 4380 / 0 Komentárov

Komentáre