Aspekty, ktoré vplývajú na úsporu pri ohreve vody

24. 11. 2015 / Tomáš Melikant / 2335 / 0 Komentárov

Ak chcete ušetriť na ohreve vody, mali by ste spozornieť! Pripravili sme pre vás užitočné typy, ktoré vám pomôžu ročne ušetriť desiatky až stovky eur.
 

Vyberte si úsporný ohrievač vody

Najúspornejším je elektrický ohrievač, ktorý pracuje ako tepelné čerpadlo. Tento typ ohrieva vodu pomocou elektrickej energie a energie ktorú získa z okolitého prostredia. Ďalšou veľmi úspornou alternatívou je kombinovaný ohrievač. Ten kombinuje elektrické ohrievanie spolu s výmenníkom tepla, ktorý je možné napojiť na iný zdroj tepla, napr. vykurovací systém alebo krbovú vložku. V poradí tretí je ohrievač s nepriamym ohrevom. Tento typ funguje pomocou výmenníka v ohrievači vody, ktorý je napojený na vykurovací systém alebo iný zdroj tepla.
 

Dobre zaizolované potrubie môže urobiť zázraky

Veľmi dôležitým faktorom pri úspore tepla je izolácia potrubia. Horúca voda, ktorá prechádza nezaizolovaným potrubím stráca svoju teplotu každou sekundou. Moderné izolácie z minerálnovláknitých materiálov sa presne prispôsobia tvaru potrubia. Na túto izoláciu sa následne montuje plastové alebo kovové opláštenie, ktoré izoláciu chráni. Ak máte staré alebo nekvalitné potrubie, určite zvážte jeho výmenu alebo izoláciu.
 

Zaistite krátke vzdialenosti k odberným miestam

Aj pri najkvalitnejšie izolovanom potrubí sa tu teplota vody stráca. Čím dlhšie potrubie vedie k odberným miestam, tým väčšie tepelné straty sa budú vyskytovať. Preto je dôležité strategické umiestnenie ohrievača, aby boli tieto „stratové“ vzdialenosti čo najkratšie.
 

Kvalita a objem sú dôležité

Výber ohrievača vody so správnym objemom pre váš dom je z hľadiska šetrenia energie veľmi dôležitý. Každý ohrievač vody má tepelné straty. Tieto tepelné straty narastajú s objemom ohrievača. Pri tepelných stratách ohrievačov rozhoduje kvalita použitej izolácie, jej hrúbka i samotná konštrukcia ohrievača vody.
 
Ďalším faktorom je energia vynaložená na ohrev vody. Ak si vyberiete zbytočné veľký ohrievač, budete vyhadzovať peniaze za energiu von oknom. Ohriať 50 litrov vody je predsa energeticky jednoduchšie ako ohriať 100 litrov vody.
 

Nenechajte kvapkať kohútik

Kvapkanie kohútika môže na prvý pohľad znieť banálne. Oprava tejto banality vám však môže ušetriť pekných pár eur. Kvapkanie teplej vody sa môže za týždeň vyšplhať až na 40 litrov. Ak vám teda kohútik kvapká pol roka, hovoríme o zbytočne minutých 1000 litroch teplej vody.
 

Pozor na vodný kameň

Až na 75 % Slovenska sa vyskytuje tvrdá voda. To má za následok tvorbu vodného kameňa. Pokiaľ je váš ohrievač plný vodného kameňa, je dôležité aby ste začali konať. Náklady na ohrev vody sa môžu kvôli vodnému kameňu zvýšiť až o 30 %.
 

Využitie Eco režimov, úspora 10 až 15 %

Ušetrite na energii pomocou Eco režimov. Tieto režimy zabezpečujú automatickú reguláciu teploty tak, aby vám zaručili najväčší komfort a ušetrili čo najviac peňazí.
 

Tatramat vám pomôže ušetriť

Spoločnosť Tatramat je popredný výrobca ohrievačov vody. Vyznačuje sa najvyššou kvalitou používaných materiálov a spracovania na trhu. Vďaka jednoduchej inštalácii a najmodernejším technológiám pomôžeme aj vám ušetriť peniaze za ohrev vody.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2335 / 0 Komentárov

Komentáre