Ako vplýva tvrdosť vody na životnosť ohrievačov?

13. 02. 2017 / Tomáš Melikant / 2981 / 0 Komentárov

Znepríjemňuje život v každej miestnosti

Aspoň v každej, v ktorej je vodovodný kohútik. V rýchlovarnej kanvici máme nánosy kameňa, špirála v práčke vyzerá ako obrastená machom a vodovodná batéria je taká zanesená, že sotva prepustí malý pramienok vody. Vodný kameň sa dokáže rovnako efektívne usádzať aj vo vani, sprchovom kúte, vo WC alebo v ohrievači vody.

Nie vždy s ním vieme bojovať

Z vane sa dá odstrániť pomocou prípravkov a tvrdej práce s kefou, do kanvice zase nalejeme ocot a necháme ho prevariť. Avšak, v takom ohrievači vody asi ocot neprevaríte a rozhodne neodporúčame rozoberať ho a drhnúť jeho vnútro kefou. V ohrievačoch vody je celá škála bezpečnostných prvkov (napríklad proti korózii), no vodný kameň sa dokáže usadiť takmer všade.

Kde sú najhoršie podmienky?

Na Slovensku máme rôzne lokality s rôznymi typmi vody. Variabilita je široká a ponuka nevyhovujúcich vôd bohatá. Slovenská voda je zdravá a veľmi bohatá na rôzne minerály, no pre spotrebiče je to často úplná katastrofa. Takmer v každej obci je iná voda, iná spádová oblasť a iné pohorie, ktoré ovplyvňuje zloženie vody. Tvrdá voda najčastejšie obsahuje vápenec (ktorý sa vyskytuje v celej krajine v jadrových pohoriach), horčík a rôzne rozpustené soli. Tieto prvky sa následne usádzajú v našich domácnostiach.

Životnosť klesá

V každej reklame na prací prášok nás inštalatér upozorňuje na nebezpečenstvo vznikajúce pri vodnom kameni. V skutočnosti má aj pravdu. Pri nadmernom usádzaní vodného kameňa sa znižuje životnosť našich spotrebičov, sprchových kútov i batérií. Už 3 mm vrstva vodného kameňa na tepelných zariadeniach znižuje

účinnosť až o 20%, 6 mm vrstva až o 35%. Tvorba vodného kameňa prebieha pri všetkých teplotách. Čím vyššia teplota, tým je tvorba vodného kameňa rýchlejšia. Výrazná tvorba vodného kameňa nastáva od 60°C vyššie.

Filtre ako riešenie

V dnešnej dobe však zoženiete kvalitné zmäkčovače vody a filtre. Okrem antibakteriálnych filtrov nájdete v ponuke aj také, ktoré zabraňujú prepúšťaniu vodného kameňa (napr. na báze zinkovej anódy). Ak žijete v oblasti s veľmi tvrdou vodou, neodkladajte kúpu takéhoto filtra. Vaše ostatné „vodovodné pomôcky“ sa vám poďakujú. Výhodou ohrievačov vody je aj veľký čistiaci otvor, čo je v produktoch Tatramat samozrejmosťou.Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 2981 / 0 Komentárov

Komentáre