Ako ohrievače vody šetria energiu?

26. 08. 2015 / Tomáš Melikant / 4618 / 0 Komentárov
Na výbere ohrievača naozaj záleží. Správnou voľbou produktu môžete ušetriť niekoľko stoviek eur. Okrem kvality samotného ohrievača by sme sa mali zamerať aj na rôzne ECO režimy. Ak o nich neviete veľa informácií, nájdete ich v našom článku.

Šetrenie energie dobrou izoláciou

Izolácia ohrievačov je dôležitá, pretože dobre izolovaný materiál neprepustí teplo do okolia. To, či bude mať voda v ohrievači počas 24 hodín 60 °C bez čerpania, závisí aj od izolácie. Pri ohrievačoch s minimálnou izoláciou sa ohrieva viac priestor ako voda. Tatramat má momentálne v segmente okrúhlych ohrievačoch vody najhrubšiu izoláciu – až 48 mm. Veľmi dobrým izolačným materiálom je tvrdá PU pena.

V ohrievačoch Tatramat je voda ohrievaná celonerezovými ohrievacími telesami s možnosťou zapnutia rýchloohrevu. Tie dokážu zvýšiť výkon ohrievacieho telesa približne o 30 %.
 

Moderné ECO režimy pri elektrických ohrievačoch

ECO Comfort (nastavenie z výroby)

Potrebujete maximálne množstvo teplej vody? Tak práve režim Comfort vám splní vašu požiadavku. Po týždni užívania sa teplota vody z 85 °C zníži na 60 °C. Teplotu si môžete nastaviť aj manuálne medzi 61 °C a 70 °C. Manuálne nastavenie teploty môžete začať používať hneď po uvedení do prevádzky a po automatickom poklese požadovanej teploty. No pokiaľ by ste si teplotu nastavili vyššiu ako 70 °C, po týždni by sa opäť znížila na 60 °C.

ECO plus

Pri tomto úspornom režime dochádza k ohrevu vody až po väčšom odbere, vďaka čomu umožňuje ešte vyššiu úsporu energie. Po tom, ako sa zo zásobníka odoberie 40 % objemu vody, sa voda začne ohrievať na predvolenú teplotu 60 °C.

ECO Dynamic

Režim ECO Dynamic je neuveriteľne inovatívny. Dokáže zmapovať a vyhodnotiť vaše odberové časy, teda to, kedy používate teplú vodu. Pri prvom spustení tohto ECO režimu bude zariadenie týždeň vyhodnocovať množstvá odobratej vody a časy, kedy ste vodu používali. Nasledujúci týždeň už ohrievač zmieša vodu podľa potreby, no aj naďalej bude sledovať používateľské správanie a doby ohrevu bude organizovať aj automaticky. Jednoducho vám pripraví toľko vody, koľko potrebujete vždy vtedy, keď ju potrebujete.

Keď svoje odberové návyky zmeníte, režim sa vám prispôsobí tak, že sa doby ohrevu tiež zmenia. ECO Dynamic využijú zákazníci, ktorí potrebujú mať počas týždňa teplú vodu v rovnakom čase. Voda sa ohrieva na 60 °C.
 

Nezabudnite na COP

Pri tepelných čerpadlách si všímajte číslo COP – násobiteľa dodanej energie. Charakterizuje pomer medzi vyrobeným teplom a spotrebovanou elektrickou energiou. Čím je číslo väčšie, tým je prevádzkovanie čerpadla lacnejšie.

ECO režimy sú veľmi inteligentné, získate s nimi vysoký komfort. Ak by ste chceli o nich vedieť viac informácií, budeme radi, ak nás kontaktujete.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 4618 / 0 Komentárov

Komentáre