Ako funguje technológia tepelného čerpadla?

19. 02. 2019 / Tomáš Melikant / 3289 / 2 Komentáre
Tepelné čerpadlá sú modernou technológiou, ktorú v posledných rokoch využíva množstvo stavebných firiem pri budovaní nových ulíc s individuálnou domovou zástavbou. Okrem toho si ich nechávajú nainštalovať aj ľudia so starším rodinným domom s cieľom ušetriť na energiách. Na tému tepelných čerpadiel sme napísali množstvo článkov. Rozhodli sme sa, že vám vysvetlíme, ako funguje ich princíp.

Čo je vlastne tepelné čerpadlo na prípravu teplej vody?

Ide o jednoduché a kompaktné zariadenie, ktoré dosahuje nižšie prevádzkové náklady ako bežné ohrievače vody. Vďačí za to špeciálnej funkcii, vďaka ktorej sú približne dve tretiny energie potrebnej na prípravu vody, získané z okolitého prostredia. Iba jednu tretinu tvorí elektrická energia potrebná na elektrické napájanie.  

Z čoho sa tepelné čerpadlo skladá?

Skôr, než prejdeme k samotnému princípu, spomenieme aj dôležité komponenty, bez ktorých by tepelné čerpadlo nemohlo fungovať. Medzi hlavné časti čerpadla patrí jeho agregát s kondenzátorom, výparníkom, ventilátorom, kompresorom a všetkými potrebnými regulačnými a bezpečnostnými zariadeniami pre chladiaci okruh. 
 
Ovládací panel ohrievača je vybavený elektrickou reguláciou, ktorá umožňuje nastavenie a zobrazenie prevádzkových parametrov. Akumulačný zásobník zo smaltovanej oceli s bezúdržbovou ochrannou anódou je izolovaný špeciálne nanášanou penou. Vďaka tejto izolácii sa môže tepelné čerpadlo pochváliť minimálnymi tepelnými stratami.
 
V ponuke nájdete aj variant SOL s prídavným výmenníkom tepla. Tento model je vhodný k bivalentnému ohrevu, napríklad pomocou solárneho systému.

Princíp tepelného čerpadla

Celý postup môžeme rozdeliť do nasledujúcich bodov:
  • Výparník odoberie teplo z okolitého vzduchu,
  • chladiace médium vo výparníku prechádza z kvapalného do plynného skupenstva,
  • kompresor tento plyn nasaje a stlačí ho,
  • pri zvýšenom tlaku sa zvyšuje aj teplota chladiaceho média,
  • toto teplo (energia) sa následne dostáva do kondenzátora,
  • v kondenzátore odovzdáva svoje teplo zásobníku vody (prebieha ohrev vody),
  • následne sa tlak zníži a celý proces začína odznova.

Kde tepelné čerpadlo nainštalovať?

Ako vidíte, princíp tepelného čerpadla spočíva v tom, že prístroj využije alternatívny zdroj tepla na ohrev vody. V tomto prípade je to teplota okolitého vzduchu. Takéto tepelné čerpadlo si môžete nainštalovať do garáže alebo do pivnice. Vplyvom fungovania prístroja dôjde k ich vychladeniu a zníži sa aj celková vlhkosť.

Máte viac otázok? Kontaktujte nás

Ak vás princíp tepelného čerpadla zaujal, no máte otázky ohľadom návratnosti tejto investície, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať. Radi vám individuálne predstavíme možnosti efektívnejšej a úspornejšej prípravy teplej vody vo vašej domácnosti.Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 3289 / 2 Komentáre

Komentáre

Pavol Hnath 22.05.2019 2019 22:31
Dobry deň. Chcem sa spýtať či je možné použiť váš ohrievač vody s tepelným čerpadlom do podlahového kúrenia . Ide o maly dom 85m2 s min. tepelnými stratami. Veľké tepelné čerpadlo mi príde zbytočne drahé na moje parametre. Ďakujem za odpoveď.
Reagovať na tento príspevok
Tomáš Melikant, marketing, Tatramat 19.09.2019 2019 15:17
Dobrý deň pán Hnath, kontaktujte prosím kolegu z technickej podpory, Michala Chomu, t.č. +421 905 553 139. S pozdravom, Tomáš Melikant
Reagovať na tento príspevok