Aké sú výhody a nevýhody solárnych ohrievačov vody?

04. 12. 2015 / Tomáš Melikant / 4673 / 0 Komentárov

Momentálne sú solárne ohrievače v zahraničí veľmi populárne. Oplatí sa však do nich investovať v našich zemepisných šírkach?
 

Akým spôsobom nám slnko ohrieva vodu?

Celý solárny systém tvoria slnečné kolektory a solárny ohrievač vody. Solárne ohrievače vody od Tatramatu rozdeľujeme do dvoch kategórii: dvojvalentné a trojvalentné.

Dvojvalentné solárne ohrievače vody majú v sebe výmenník tepla, ktorý je potrebné napojiť na váš solárny systém. To vám zabezpečí 100 % ekologický ohrev vody pomocou obnoviteľnej solárnej energie.

Trojvalentné solárne ohrievače vody majú v sebe dva výmenníky tepla. Jeden napojíte na solárny systém a druhý na tradičnejší zdroj tepla, ako je napríklad krbová vložka alebo kotol. Vďaka tomuto pridanému výmenníku tepla môžete hriať vodu aj v situácii, keď váš solárny systém nevyprodukuje dostatok energie.
 

Výhody solárneho ohrievača:

Prvou z výhod solárneho ohrevu vody je, že sa vďaka nemu výrazne znižuje záťaž životného prostredia a tvorba skleníkových plynov. V strednej Európe nie je solárna energia takým trendom ako napríklad v USA. Podľa informácií SEIA (Solar Energy Industries Association) v roku 2014 narástlo využívanie solárnej energie oproti roku 2013 o 34 %. Tento trend by mal neustále narastať kvôli zvyšujúcim sa cenám za iné zdroje tepelnej energie a narastajúci záujem o ochranu životného prostredia.
 
Ďalším dôležitým faktorom je úspora financií. Využívanie slnečnej energie je ekonomicky výhodné. Životnosť kvalitného solárneho systému sa odhaduje na 25 až 30 rokov, pričom návratnosť investície v našich zemepisných šírkach je okolo 10 rokov.
 

Nevýhody solárneho ohrievača:

Problémom solárneho systému v Strednej Európe je, že Slnko nie je počas zimných mesiacov alebo zamračených dní schopné produkovať dostatok energie. Aj napriek tomu vám v zime stále dokáže ušetriť 10 až 20 % nákladov na ohrev vody. V priemere by však mal ročne byť solárny systém schopný zabezpečiť 50 až 70 % teplej vody pre vašu domácnosť. V tomto prípade môžu pre vás byť riešením už spomínané trojvalentné ohrievače vody s kombináciou solárnej energie a iného zdroja tepla. 

Nevýhodou tiež môže byť pomerne vysoká jednorazová investícia do solárneho systému. Aj keď sa táto investícia časom vráti, nie je to lacná záležitosť.
 

Väčšina domácností je so solárnym ohrevom spokojná

Faktom je, že väčšina majiteľov solárneho ohrievača si nevie svoju voľbu vynachváliť. Kvalitný solárny systém pomáha ľuďom na celom svete šetriť peniaze za energiu. Bonusom navyše je šetrnosť voči nášmu životnému prostrediu.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 4673 / 0 Komentárov

Komentáre