Aké parametre treba zohľadniť pri výbere bojlera?

25. 01. 2018 / Tomáš Melikant / 3483 / 1 Komentár

Zohľadnite tepelné straty

Okrem samotnej spotreby elektrickej energie je veľmi dôležité venovať sa téme tepelných strát. Cieľom je mať ich čo najnižšie. Tepelné straty bojlera závisia primárne od hrúbky a kvality jeho izolácie. Takisto bojler v blízkosti miesta odberu dodá teplú vodu okamžite a bez ďalších tepelných strát.
 
Veľký vplyv má aj tvar zariadenia. Rozlišujeme horizontálne a vertikálne. Vždy, ak nám to priestor na umiestnenie dovolí, je výhodnejšie využiť vertikálne ohrievače. Pri horizontálnom je plocha úniku tepla niekoľkonásobne väčšia.


Tlakové a beztlakové ohrievače – ktorý je ten pravý?

Pri správnom výbere ohrievača vody je dôležité objasniť si, či potrebujeme tlakový alebo beztlakový ohrievač. Beztlakový ohrievač volte všade tam, kde potrebujete často malé množstvo teplej vody. Sú určené vždy len pre jedno odberné miesto. Takéto ohrievače majú nízke tepelné straty. Sú vhodné na chaty či do víkendových domčekov. Na umývanie rúk alebo riadov. Umiestňujú sa pod aj nad umývadlo.
 
Tlakové ohrievače môžu byť tiež aj malolitrážne. Majú teda rovnaké využitie ako ich beztlakoví súrodenci. Dajú sa využiť aj pre viac odberných miest. Samozrejme, k dispozícii sú aj veľkolitrážne, ktoré hravo zásobia celý rodinný dom či firmu.

Pozornosť si zaslúži kvalita nádob a protikorózna ochrana

Nezabudnite ani na nádobu bojlera. Pri beztlakových ohrievačoch môže byť nádoba plastová. Je odolná voči korózii a ani rokmi nemení svoje vlastnosti. Pri tlakových ohrievačoch sa využíva kvalitný oceľový plech. Ten sa smaltuje. Spoločnosť Tatramat používa špeciálny smalt CoPro.
 
Aj vďaka špeciálnej technológii smaltovania si ohrievače od Tatramatu vyslúžili niekoľko rôznych certifikátov, medzi ktoré patrí aj Certifikát Európskeho zväzu výrobcov smaltu.
 
Protikorózna ochrana využívaná v našich zariadeniach patrí k najspoľahlivejším na trhu. Dlhšiu životnosť bojlera zabezpečuje magnéziová anóda. Aj tejto téme sme sa venovali v článku o starostlivosti o ohrievače vody.

Ovládanie bojlera šité na mieru

Zariadenia môžu mať rôzne spôsoby ovládania. Okrem klasických, mechanicky nastaviteľných, sú v našej ponuke aj modernejšie verzie s digitálnym displejom a digitálnym ovládaním. Tu si rovnako jednoducho ako na svojom smartfóne nastavíte požadované parametre.
 
Ohrievače, ktoré udržiavajú teplotu vody konštantnú, nazývame termostatické. Sú to kvalitné a rokmi overené zariadenia, ktoré všetci dobre poznáte. Okrem osvedčených produktov, sme rozšírili sortiment aj o inteligentné bojlery. Tie si vedia množstvo a spotrebu teplej vody regulovať podľa využitia.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 3483 / 1 Komentár

Komentáre

Peter Húževka 25.09.2019 2019 16:16
Podla coho zistim lezaty bojler kombinovany ci je lavy alebo pravy? Dakujem
Reagovať na tento príspevok