Aké nebezpečné baktérie môžeme nájsť vo vode na Zemi?

30. 11. 2016 / Tomáš Melikant / 3544 / 0 Komentárov

Od žalúdočných ťažkostí až po smrť

Nebehajme okolo horúcej kaše, vybrali sme pre vás tie najčastejšie sa vyskytujúce a najnebezpečnejšie baktérie, ktoré trápia ľudí vo svete a vyskytujú sa najmä vo vode.

Vibrio cholerae – baktéria spôsobujúca ochorenie cholera. Ide o najrýchlejšie rozvíjajúcu sa smrteľnú chorobu. Pri tomto ochorení sa nevyhnete celému radu nepríjemných a bolestivých príznakov.

Escherichia coli – známejšia ako E.Coli, spôsobuje silné zažívacie problémy a v mnohých prípadoch aj smrť. V súčasnosti ide v rozvojových krajinách o veľmi rozšírenú baktériu a svoje obete našla už aj v Európe – konkrétne aj na Slovensku.

Salmonella typhi – spôsobuje ochorenie týfus, prenáša sa kontaminovanou vodou. Počas tejto choroby vás budú sprevádzať silné horúčky nad 40 stupňov, nepríjemné vyrážky a samozrejme smrť.

Clostridium botulinum – spôsobuje botulizmus, čo je v podstate otrava jedlom. Dostaví sa dusenie, svalová slabosť, slepota a zabije vás zlyhanie dýchacieho systému.

A to nie je všetko

Vo vode sa vyskytujú aj rôzni iní nepriatelia. Pri rôznych testoch našli vo vode zvyšky drog, časti použitých hygienických pomôcok, účinné látky z liekov, analgetiká a v niektorých prípadoch sme sa dozvedeli aj o zvýšenom množstve estrogénu. Čo z týchto vecí sa dá skutočne nájsť vo vode je ťažkou otázkou, na to by ste potrebovali vlastné laboratórium a pár rokov chémie na univerzite. Avšak, niekedy na nás z kohútika vykukne aj hrdzavá voda alebo poriadna „chlórovka“.

Máte strach?

Na čistenie vody slúžia rôzne uhlíkové filtre, čističky odpadových vôd, ale aj celá zmes dezinfekčných látok, ktoré sa v stopových množstvách pridávajú do vody. Ak vás zaujíma kvalita vody vo vašom vodovode, pokojne pošlite vzorku na expertízu a vyžiadajte si radu ohľadom dobrého filtra. V exotických krajinách (a áno, aj v Grécku) odporúčame piť len balenú vodu.

Čistá a príjemne teplá

Za kvalitu slovenskej vody by sme mali byť patrične vďační. Zdravie neohrozujúca a chutná čistá voda je bohatstvo, ktoré Slovensku nikto nemôže uprieť alebo vziať. Tisícky minerálnych prameňov v celej našej krajine nás zásobujú tou najlepšou vodou. No a ak ju máte radi horúcu v príjemnom kúpeli po náročnom dni, riešenie sa ponúka samé.
 

 


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 3544 / 0 Komentárov

Komentáre