5 zaujímavostí o používaní tepelného čerpadla pre ohrev teplej vody

22. 06. 2015 / Tomáš Melikant / 11798 / 6 Komentárov

Možností, ako zohrievať v domácnosti teplú vodu, je mnoho. No ak hľadáte úsporné, šikovné a nenáročné riešenie, porozmýšľajte nad tepelným čerpadlo. Povieme vám o jeho výhodách a funkciách niečo viac.
 

1. Ako tepelné čerpadlo funguje

Tepelné čerpadlo vzduch/voda funguje na princípe chladiaceho okruhu, v ktorom prúdi chladivo z čerpadlovej jednotky do výmenníka. Toto chladivo mení svoje skupenstvo a spoločne s elektrickou energiou vám ohreje vodu podľa potreby. Oproti klasickým ohrievačom či solárnym ohrievačom má tepelné čerpadlo oveľa nižšie tepelné straty. Vďaka tepelnému čerpadlu je výkon, ktorým je voda ohrievaná až 3-krát vyšší ako spotreba elektrickej energie.
 

2.Dokáže vysušiť priestor

Možno ste to netušili, ale tepelné čerpadlo si poradí aj s vlhkosťou. Dokáže totiž vysúšať okolitý priestor. Vyhnete sa tam plesniam a vlhkým stenám. Tatramat vám ponúka modely TEC 220 TM alebo TEC 300 TM vyvinuté na Slovensku. Tieto ohrievače dokážu vyzrážať vlhkosť v podobe kvapiek a tie následne odtečú do odpadu.
 

3. Jednoduchá inštalácia

Z inštalácie tepelného čerpadla nemusíte mať strach. Ohrievače Tatramat majú spevnenú spodnú hranu a úchyty na balení. Stačí ich zapojiť do siete a vodovodného rozvodu. Nepotrebujete nič vŕtať ani naťahovať cez strechu ako pri solárnom sete.
 

4. Celoročné využitie

Teplota vzduchu sa mení a teplotné výkyvy medzi ročnými obdobiami sú naozaj veľké. Tepelné čerpadlo pre ohrev vody TEC TM  je určené do interiéru, či už do pivnice alebo technickej miestnosti. Tým sa zaručí jeho celoročné využitie bez vplyvu počasia.
 

5. Funkcie navyše

Tepelné čerpadlá na vzduch a vodu nenarúšajú ekologickú ani teplotnú rovnováhu okolia. Dokážu ohriať úžitkovú vodu na potrebnú teplotu a majú jednoduchú údržbu a inštaláciu. Vďaka ich nízkej spotrebe s nimi aj ušetríte. No tepelné čerpadlá Tatramat majú navyše aj bezúdržbovú elektrickú anódu a špeciálny vysokokvalitný smalt, ktoré ohrievač ochránia proti korózii. Využívať môžete aj elektronický displej, na ktorom sa dá spočítať spotreba el. energie a aktuálne množstvo použiteľnej 40 °C vody. Regulácia Vám umoží taktiež nastavenie dvoch teplôt vody. Jednu pre prevádzku počas nízkeho tarifu alebo fotovoltiky, druhú pre prevádzku pri vysokom tarife.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 11798 / 6 Komentárov

Komentáre

Gabriela 26.02.2021 2021 22:09
Dobrý deň, je možné používať tepelné čerpadlo na ohrev vody /kúpeľňa, kuchyňa/ a zároveň ako zdroj ohrevu vody pre teplovodné vykurovanie? Ďakujem
Reagovať na tento príspevok
Radoslav Klein, technická podpora, Tatramat 02.03.2021 2021 10:41
Zdravím, keď sa bavíme o zariadeniach SHP (Stiebel Eltron) alebo TEC (Tatramat), tak je možná len príprava TUV, nič iné, akurát pri verziách Premium, je možne napojenie na UK, (výmenník tepla), čiže TUV nám môže dopomáhať zohrievať iný zdroj, ale čerpadlo, tak či tak, slúži len na prípravu TUV (teplej vody). S pozdravom, Radoslav Klein
Reagovať na tento príspevok
Jan 31.01.2021 2021 11:12
Chcel by som saspytať či existuju tepelne čerpadla iba na ohrevužitkovej vody(kúpeĺňa,kuchyňa)ďakujem
Reagovať na tento príspevok
Radoslav Klein, technická podpora, Tatramat 01.02.2021 2021 16:06
Zdravím, posielam link kde si môžete prezrieť čerpadlá pripravujúce len TUV: https://www.stiebel-eltron.sk/sk/produkty-a-riesenia/ohrev_vody/tepelne_cerpadlaprepripravuteplejvody/vsetky-produkty.html Ďakujem. S pozdravom, Radoslav Klein
Reagovať na tento príspevok
Jozef Antoni 04.11.2019 2019 19:35
MAM ZAUJEM
Reagovať na tento príspevok
ravasz alexander 06.10.2017 2017 16:47
chcem postaviť dom 2OOm2 z protermu zateplený 10cm polistirenom potrebujem kurenie tepelným čerpadlom
Reagovať na tento príspevok