5 tipov, ako efektívne ušetriť energie vo vašej domácnosti

11. 10. 2019 / Tomáš Melikant / 3798 / 8 Komentárov

Minimálna spotreba energie, nízke tepelné straty, nastavovanie teploty pre rozličné zdroje: aj vďaka týmto atribútom vám tepelné čerpadlo pre prípravu teplej vody ušetrí dostatok energie. Správna implementácia energeticky výhodných spotrebičov, LED osvetlenie alebo riadené vetranie vám tiež pomôžu efektívne znížiť vaše mesačné náklady. Zistite, ako.Pripravili sme si pre vás 5 užitočných tipov, ktoré slúžia na účinné šetrenie energie v domácnostiach.

1. Tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody

Tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody využívajú nízkopotenciálnu energiu z okolia na ohrev úžitkovej vody. Využitím energie okolia sa vyznačujú minimálnou spotrebou elektrickej energie v  energetickej triede A+.
Hrúbka použitej izolácie zabezpečuje nízke tepelné straty. Veľmi osožná je možnosť nastavenia teplôt pre rozličné zdroje (nízka tarifa, fotovoltický systém a pod.).
 
Naše tepelné čerpadlá sú vyrábané z kvalitných materiálov, ktoré sú odolné voči korózii, mechanickému poškodeniu a tým pádom vynikajú vysokou životnosťou.
 
Ak vás zaujíma fungovanie tepelných čerpadiel, ich funkcie alebo využitie, prečítajte si náš starší článok o používaní tepelného čerpadla pre ohrev teplej vody.

2. Solárne ohrievače

Pri solárnych ohrievačoch je potrebné počítať s vyššou vstupnou investíciou, no z dlhodobého hľadiska vedia byť veľmi efektívne.
 
Pre koho sú určené a kedy sa ich kúpa oplatí? Sú vhodné najmä do domácností s väčším počtom členov. Uplatnenie nájdu aj na miestach s vyššou spotrebou úžitkovej vody. Ak máte bazén alebo plánujete jeho kúpu, tak solárny ohrievač v ňom dokáže efektívne ohrievať vodu.


 
Návratnosť ohrievačov pocítite najmä na jar a na jeseň, keď je pomer medzi ohriatou vodou a dopytom po teplej vode najvhodnejší. Ak vás zaujíma využitie solárnych ohrievačov, viac si o ňom prečítajte na našom blogu.

3. Systém riadeného vetrania s rekuperáciou

Riadené vetranie s rekuperáciou nahrádza klasický spôsob vetrania. To je síce nevyhnutné, no množstvo spotrebovanej energie, až 50 %, a s tým spojené náklady idú doslova von oknom. Rekuperácia využíva energiu odpadového vzduchu, prostredníctvom ktorého ohrieva vzduch vchádzajúci do miestnosti. Takto odvádzaný vzduch môže odovzdať viac ako 90 % tepla čerstvému vzduchu. Vo výsledku rekuperácia zefektívňuje spotrebu vašich energií.

4. LED osvetlenie

Úsporné LED žiarovky majú životnosť 15-tisíc až 30- tisíc hodín alebo 10-tisíc spínacích cyklov. Ich výhodou v porovnaní s halogénovými alebo klasickými žiarovkami je to, že emitujú viac svetla ako tepla a tým pádom spotrebujú oveľa menej energie (cca o 70 až 80 % menej).
 
Ich mierne vyššia cena je len zanedbateľným negatívom, keďže halogénové žiarovky majú životnosť maximálne 10-tisíc hodín.
 
TIP: Nezabúdajte zhasínať svetlo v miestnostiach, v ktorých nikto nie je.

5. Energeticky efektívne spotrebiče

Na záver máme pre vás veľmi jednoduchý tip: sledujte energetickú triedu spotrebičov. Elektrické spotrebiče sú radené do tried od A po A+++. Práve A+++ je, logicky, najúspornejšia trieda. Predaj vybraných produktov (práčky, chladničky a mrazničky) s nižšou triedou ako A je od roku 2013 u nás zakázaný.
 
Prečo by ste teda mali preferovať vyššie energetické triedy spotrebičov, ktoré môžu byť drahšie? Ukážme si to na príklade ohrievačov vody. Vzhľadom na ich každodennú prevádzku je oveľa podstatnejšie sledovať ich spotrebu z dlhodobého hľadiska. Práve tá je totiž vo výsledku dôležitejšia ako vstupná investícia. Vyššia energetická trieda vám zaručí nižšie výdavky po kúpe a zároveň je šetrnejšia k prírode.


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 3798 / 8 Komentárov

Komentáre

XgdOszLHoIy 17.12.2022 2022 17:55
dMthQrxXHuaV
Reagovať na tento príspevok
fWXnKRxZu 17.12.2022 2022 17:55
eGhjaOAHL
Reagovať na tento príspevok
wxRiGAogmEMKHDL 17.12.2022 2022 17:54
pXZdUOTokIFtW
Reagovať na tento príspevok
XsIMDFaAxlSLkU 17.12.2022 2022 17:54
hVFiByWd
Reagovať na tento príspevok
nXvpOJjRLoUbwxqK 11.12.2022 2022 07:24
JtZloRxWANj
Reagovať na tento príspevok
qGQWEaDAtYu 11.12.2022 2022 07:24
KfPApFTyaVlobm
Reagovať na tento príspevok
FzEhCMSUmW 11.12.2022 2022 07:21
wNZPavEm
Reagovať na tento príspevok
zIYSfWZwuBoG 11.12.2022 2022 07:21
BwDrSezCWmRi
Reagovať na tento príspevok