5 mýtov o tepelných čerpadlách, ktorým by ste nemali veriť

16. 05. 2018 / Tomáš Melikant / 8537 / 1 Komentár
Vďaka ekologickosti a ekonomickosti neustále stúpa povedomie o tepelných čerpadlách. Hoci boli vynájdené pred vyše 100 rokmi, princíp ich fungovania je stále pre väčšinu ľudí nejasný. Práve preto vzniká priestor pre viacero mýtov, ktoré majú veľmi málo spoločné s realitou.

Tepelné čerpadlo vám nebude dodávať dostatok teplej vody

Mnohí ľudia si myslia, že tepelné čerpadlo nedokáže vyrobiť dostatočné množstvo teplej vody, pretože využíva na ohrev vody iba vzduch. To však nie je pravda. Zariadenie TEC TM dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla až na 65°C bez použitia prídavného ohrievacieho telesa.
 
V prípade, že máte návštevu a váš odber teplej vody je nečakane vysoký, majú zariadenie TEC TM funkciu „Rýchly ohrev“. Po aktivovaní tohto režimu sa automaticky zapne naraz tepelné čerpadlo aj prídavný elektrický ohrev až dovtedy, kým teplota v zásobníku nedosiahne 65 °C.
 

Tepelné čerpadlo môže explodovať

Možno ste od susedov počuli desivé varovania o tom, ako môže tepelné čerpadlo explodovať. Potom vás môžeme ubezpečiť, že tieto historky sú 20 a viac rokov staré. V súčasnosti musia kvalitné zariadenia spĺňať viacero noriem a certifikačných kritérií. Pokiaľ sa spoľahnete na overenú značku, je pravdepodobnejšie objavenie perpetuum mobile ako výbuch vášho tepelného čerpadla. 

Investícia do tepelného čerpadla zruinuje vašu peňaženku

Ak sa rozhodujete pre zariadenie na ohrev vody, je možné, že tepelné čerpadlo patrí k jednej z najdrahších variantov. Dôležité je však uvedomiť si, že tepelné čerpadlo vám vráti peniaze z dlhodobého hľadiska.
 
Energetický faktor tepelných čerpadiel od Tatramatu sa pohybuje na hodnote vyššej ako tri. To znamená, že napríklad pri výkone 15 kW spotrebuje 5 kW energie. Môžete nimi ohrievať vodu iba za 35 centov denne. Preto je vrátenie prvotnej investície iba otázkou času. 

Voda z tepelného čerpadla ma môže popáliť

Teplotu vody si nastavujete sami. To znamená, že na displeji si tlačidlami regulujete požadovanú teplotu zmiešanej vody. Na displeji potom môžete odčítať požadovanú aj reálnu teplotu.

Všetky tepelné čerpadlá sú rovnaké

Tento mýtus je celkom zábavný. Pretože z pohľadu zdroja tepla môžeme rozdeliť čerpadlá na typy zem/voda, voda/voda a vzduch/voda.
 
Každý typ sa hodí pre inú domácnosť. Typ zem/voda produkuje teplo zo zeme. Keďže je však nutné buď vŕtať hlboko, alebo mať k dispozícii veľkú plochu (pri použití plošných kolektorov), je tento druh vhodný iba pre domy so záhradou.
 
Pri čerpadle voda/voda sa ohrieva voda pomocou energie získanej z podzemnej vody. Opäť je nutné vykonať dva vrty. Taktiež treba rátať s nákladnejšou údržbou.
 
Najmenej náročné na inštaláciu je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Teplo sa získava z okolitého vzduchu. Pre jednoduchosť by sme mohli jeho funkciu prirovnať k obrátenej chladničke. Podrobnejšie sme jeho princíp vysvetľovali už v minulom článku.
 
Sústredili sme sa na najrozšírenejšie mýty ohľadom tepelných čerpadiel. Že ste počuli od svojich známych nejaké ďalšie „ohováranie“ na margo tohto produktu? Opýtajte sa nás v komentároch alebo nás priamo kontaktujte.

 


Zdieľaj na sociálnych sieťach:


Prečítaní: 8537 / 1 Komentár

Komentáre

Jozef Rácz 08.12.2018 2018 11:52
Dobrý den --mýty o čerpadlech nemám vůbec jinak bych ho nekupoval Koupil jsem TEC 220 před 2 roky -a sice 26.10. 2016 od pana Voláka z Dětmarovic Ale cca týden se přestala točit vrtule kompresoru -tedy nejde -na displeji není ani symbol servis /klíč// ohřev jede na elektriku -Pokusil jsem kontaktovat odborníky TATRAMATKARE--opravy servis na tepelné boljery nedělají Tedy zkouším i tuto cestu Ty dva roky byl provoz bez problémů Děkuji --Jozef Rácz -Horní Těrlicko Jasná ev.č. 2009 tel .+420608804944
Reagovať na tento príspevok